Guaranteed Fitment
Always the correct parts.
have questions?
Always the correct parts.
We know automotive.
Give us a call.
Get your parts fast.
This tank holds approximately 60 gallons of fuel. The float's empty position in the S&B Tank is the same as the OEM tank. Since the bottom surface area on the S&B Tank is larger, the 60 Gallon tank with have a greater fuel reserve.
| Compatible with gooseneck and 5th wheel | Yes |
| Compatible with oe skid plate | No |
| Dimensions | 79" X 17.37" X 19.37" |
| Drain | Yes |
| Embedded fitting thread size | 1/2" NPT |
| Ground clearance compare to oe tank | 2.9" lower than stock. |
| Oem capacity | 29 Gallons |
| Sending unit | OE |
| Straps included | Yes |
| Sump | Yes |
| S&B Capacity (Approximate) | 60 gallons |
| Tank type | Midship |
| Transfer pump ready | Yes |
| Weight dry | 45lbs |
| Year | Make | Model | Engine |
|---|---|---|---|
| 2008-2010 | Ford | F-250 | 6.4L, Diesel |
| 2008-2010 | Ford | F-350 | 6.4L, Diesel |