Guaranteed Fitment
Always the correct parts.
have questions?
Always the correct parts.
We know automotive.
Give us a call.
Get your parts fast.
Product Details
| Filter type | Cotton Cleanable |
| Type of media | Oiled (Red) |
| Quantity of oil | 91 grams |
| Flange id | 5.5" x 7" |
| Flange height | 1.25" |
| Element height | 9.5" |
| Base od | 6.75" x 8.5" |
| Top od | 6.15" x 7.75" |
| Type of top | Silicone |
| Top color | Black |
| Type of flange | Oval |
| Base color | Black |
Vehicle Fitment
| Year | Make | Model | Engine |
|---|---|---|---|
| 2000-2003 | Ford | Excursion | 7.3L, Diesel |
| 1998-2003 | Ford | F-250 | 7.3L, Diesel |
| 1998-2003 | Ford | F-350 | 7.3L, Diesel |