have questions?
Always the correct parts.
We know automotive.
Give us a call.
Get your parts fast.
Product Details
| Filter type | Cotton Cleanable |
| Type of media | Oiled (Red) |
| Flange id | 3.25" |
| Flange height | 4.25" |
| Element height | 8" |
| Base od | 5" |
| Top od | 5.25" |
| Type of top | Power Stack: Chrome Rim |
| Top color | Black |
| Type of flange | Angled |
| Base color | Black |
| Quantity of oil | 83 grams |
| Quantity of oil power stack if applicable | 7 grams |
Vehicle Fitment
| Year | Make | Model | Engine |
|---|---|---|---|
| 1996-2004 | GMC | Sonoma | 4.3L, Gas |
| 1996-1997 | Chevrolet | Blazer | 4.3L, Gas |
| 2003 | Chevrolet | Blazer | 4.3L, Gas |
| 1998-2000 | Chevrolet | S10 Pickup | 2.2L, Gas |
| 2003 | Chevrolet | S10 Pickup | 2.2L, Gas |
| 1996-2003 | Chevrolet | S10 Pickup | 4.3L, Gas |
| 1998-2000 | GMC | Sonoma | 2.2L, Gas |
| 2003 | GMC | Sonoma | 2.2L, Gas |
| 2000-2002 | Chevrolet | S10 Pickup | 2.2L, Flex |
| 2000-2002 | GMC | Sonoma | 2.2L, Flex |
| 1996-2001 | GMC | Jimmy | 4.3L, Gas |