have questions?
Always the correct parts.
We know automotive.
Give us a call.
Get your parts fast.
Product Details
| Filter type | Cotton Cleanable |
| Type of media | Oiled (Red) |
| Flange id | 3.25" |
| Flange height | 1.75" |
| Element height | 5" |
| Base od | 6.5" |
| Top od | 5.25" |
| Type of top | Black Urethane (Rubber) |
| Top color | Black |
| Type of flange | Reducer (Inside) |
| Base color | Black |
| Quantity of oil | 26 grams |
Vehicle Fitment
| Year | Make | Model | Engine |
|---|---|---|---|
| 2005-2009 | Ford | Mustang | 4.0L, Gas |