have questions?
Always the correct parts.
We know automotive.
Give us a call.
Get your parts fast.
Important: The S&B Intake Kit for this filter has multiple versions. Please do a vehicle search above to confirm you are buying the right filter.
Product Details
| Filter type | Cotton Cleanable |
| Type of media | Oiled (Red) |
| Flange id | 4.5" |
| Flange height | 1.75" |
| Element height | 9" |
| Base od | 6.5" |
| Top od | 5.25" |
| Type of top | Black Urethane (Rubber) w/ S&B Logo |
| Top color | Black |
| Type of flange | Straight |
| Base color | Black |
| Quantity of oil | 51 grams |
Vehicle Fitment
| Year | Make | Model | Engine |
|---|---|---|---|
| 2000-2003 | Ford | Excursion | 7.3L, Diesel |
| 1998-2003 | Ford | F-250 | 7.3L, Diesel |
| 1998-2003 | Ford | F-350 | 7.3L, Diesel |