have questions?
Always the correct parts.
We know automotive.
Give us a call.
Get your parts fast.
Important: The S&B Intake Kit for this filter has multiple versions. Please do a vehicle search above to confirm you are buying the right filter.
Product Details
| Filter type | Cotton Cleanable |
| Type of media | Oiled (Red) |
| Flange id | 5" |
| Flange height | 1.5" |
| Element height | 7" |
| Base od | 8.25" x 6.25" |
| Top od | 8" x 5" |
| Type of top | Black Urethane (Rubber) |
| Top color | Black |
| Type of flange | Offset |
| Base color | Black |
| Quantity of oil | 42 grams |
Vehicle Fitment
| Year | Make | Model | Engine |
|---|---|---|---|
| 2006-2007 | Chevrolet | Silverado 2500 | 6.6L, Diesel, LLY / LBZ |
| 2006-2007 | Chevrolet | Silverado 3500 | 6.6L, Diesel, LLY / LBZ |
| 2006-2007 | GMC | Sierra 2500 | 6.6L, Diesel, LLY / LBZ |
| 2006-2007 | GMC | Sierra 3500 | 6.6L, Diesel, LLY / LBZ |