have questions?
Always the correct parts.
We know automotive.
Give us a call.
Get your parts fast.
Product Details
| Filter type | Cotton Cleanable |
| Type of media | Oiled (Red) |
| Flange id | 3.5" |
| Flange height | 1.75" |
| Element height | 7" |
| Base od | 6.2" |
| Top od | 5.25" |
| Type of top | Power Stack: Chrome Rim |
| Top color | Black |
| Type of flange | Straight |
| Base color | Black |
| Quantity of oil | 39 grams |
| Quantity of oil power stack if applicable | 7 grams |
Vehicle Fitment
| Year | Make | Model | Engine |
|---|---|---|---|
| 1994-2002 | Dodge / Ram | Ram 2500 | 5.9L, Gas |
| 1994-2002 | Dodge / Ram | Ram 3500 | 5.9L, Gas |
| 1994-2001 | Dodge / Ram | Ram 1500 | 5.2L, Gas |
| 1994-2001 | Dodge / Ram | Ram 1500 | 5.9L, Gas |
| 1994-1998 | Dodge / Ram | Ram 2500 | 5.2L, Gas |