Guaranteed Fitment
Always the correct parts.
have questions?
Always the correct parts.
We know automotive.
Give us a call.
Get your parts fast.
Product Details
| Filter type | Cotton Cleanable |
| Type of media | Oiled (Red) |
| Quantity of oil | 100 grams |
| Flange id | 4" |
| Flange height | 0.75" |
| Element height | 7" |
| Base od | 7.75" x 6.75" |
| Top od | 6.75" x 5.75" |
| Type of top | Black Urethane (Rubber) |
| Top color | Black |
| Base color | Black |
Vehicle Fitment
| Year | Make | Model | Engine |
|---|---|---|---|
| 1994-2007 | Dodge / Ram | Ram 2500 | 5.9L, Diesel |
| 1994-2007 | Dodge / Ram | Ram 3500 | 5.9L, Diesel |