Guaranteed Fitment
Always the correct parts.
have questions?
Always the correct parts.
We know automotive.
Give us a call.
Get your parts fast.
Important: The S&B Intake Kit for this filter has multiple versions. Please do a vehicle search above to confirm you are buying the right filter.
Product Details
| Filter type | Cotton Cleanable |
| Type of media | Oiled (Red) |
| Quantity of oil | 103 grams |
| Quantity of oil power stack | 20 grams |
| Flange id | 6.35" x 5.35" |
| Flange height | 1.35" |
| Element height | 8" |
| Base od | 9.25" x 8.25" |
| Top od | 7.85" x 6.85" |
| Type of top | Power Stack: Oval |
| Top color | Black |
| Type of flange | Oval |
| Base color | Black |
Vehicle Fitment
| Year | Make | Model | Engine |
|---|---|---|---|
| 2011-2014 | Chevrolet | Silverado 2500 | 6.6L, Diesel, LML |
| 2011-2014 | Chevrolet | Silverado 3500 | 6.6L, Diesel, LML |
| 2011-2014 | GMC | Sierra 2500 | 6.6L, Diesel, LML |
| 2011-2014 | GMC | Sierra 3500 | 6.6L, Diesel, LML |