Guaranteed Fitment
Always the correct parts.
have questions?
Always the correct parts.
We know automotive.
Give us a call.
Get your parts fast.
Product Details
| Compatible with gooseneck and 5th wheel | Yes |
| Compatible with oe skid plate | No |
| Dimensions | 82.31" X 17.68" X 18.99" |
| Drain | No |
| Embedded fitting thread size | 1/2" NPT |
| Ground clearance compare to oe tank | 2.75" lower |
| Oem capacity | 35 Gallons |
| Sending unit | OE |
| Straps included | Yes |
| Sump | No |
| S&B Capacity (Approximate) | 60 gallons |
| Tank type | Midship |
| Transfer pump ready | Yes |
| Weight dry | 48lbs |
Vehicle Fitment
| Year | Make | Model | Engine |
|---|---|---|---|
| 2005-2007 | Dodge / Ram | Ram 2500 | 5.9L, Diesel |
| 2005-2007 | Dodge / Ram | Ram 3500 | 5.9L, Diesel |
| 2007-2012 | Dodge / Ram | Ram 2500 | 6.7L, Diesel |
| 2007-2012 | Dodge / Ram | Ram 3500 | 6.7L, Diesel |
Install Instructions