Guaranteed Fitment
Always the correct parts.
have questions?
Always the correct parts.
We know automotive.
Give us a call.
Get your parts fast.
Product Details
| Filter type | Cotton Cleanable |
| Type of media | Oiled (Red) |
| Quantity of oil | 90 grams |
| Quantity of oil power stack | 10 grams |
| Flange id | 5" |
| Flange height | 1.15" |
| Element height | 6.5" |
| Base od | 9" |
| Top od | 6.85" |
| Type of top | Silicone |
| Top color | Black |
| Type of flange | Traditional |
| Base color | Black |
Vehicle Fitment
| Year | Make | Model | Engine |
|---|---|---|---|
| 2010-2012 | Dodge / Ram | Ram 2500 | 6.7L, Diesel |
| 2010-2012 | Dodge / Ram | Ram 3500 | 6.7L, Diesel |
| 2005-2015 | Toyota | Tacoma | 4.0L, Gas |