Guaranteed Fitment
Always the correct parts.
have questions?
Always the correct parts.
We know automotive.
Give us a call.
Get your parts fast.
Product Details
| Filter type | Cotton Cleanable |
| Type of media | Oiled (Red) |
| Quantity of oil | 265 grams |
| Flange id | 5.5" |
| Flange height | 1.25" |
| Element height | 12.5" |
| Base od | 11" |
| Top od | 7" |
| Top color | Black |
| Base color | Black |
Vehicle Fitment
| Year | Make | Model | Engine |
|---|---|---|---|
| 2019-2025 | Chevrolet | Silverado 1500 | 5.3L, Gas |
| 2019-2025 | Chevrolet | Silverado 1500 | 6.2L, Gas |
| 2019-2025 | GMC | Sierra 1500 | 5.3L, Gas |
| 2019-2025 | GMC | Sierra 1500 | 6.2L, Gas |
| 2021-2025 | Cadillac | Escalade | 6.2L, Gas |
| 2021-2025 | GMC | Yukon | 5.3L, Gas |
| 2021-2025 | GMC | Yukon | 6.2L, Gas |
| 2021-2025 | Chevrolet | Tahoe | 5.3L, Gas |
| 2021-2025 | Chevrolet | Tahoe | 6.2L, Gas |
| 2021-2025 | Chevrolet | Suburban | 5.3L, Gas |
| 2021-2025 | Chevrolet | Suburban | 6.2L, Gas |