Guaranteed Fitment
Always the correct parts.
have questions?
Always the correct parts.
We know automotive.
Give us a call.
Get your parts fast.
Product Details
| Filter type | Cotton Cleanable |
| Type of media | Oiled (Red) |
| Quantity of oil | 34 grams |
| Flange id | 4" |
| Flange height | 0.75" |
| Element height | 6.5" |
| Base od | 6.5" |
| Top od | 5.25" |
| Type of top | Black Urethane (Rubber) |
| Top color | Black |
| Type of flange | Straight |
| Base color | Black |
Vehicle Fitment
| Year | Make | Model | Engine |
|---|---|---|---|
| 2005-2007 | Chrysler | 300C | 5.7L, Gas |
| 2005-2007 | Chrysler | 300C | 6.1L, Gas |
| 2006-2007 | Dodge / Ram | Charger | 5.7L, Gas |
| 2006-2007 | Dodge / Ram | Charger | 6.1L, Gas |
| 2005-2007 | Dodge / Ram | Magnum | 5.7L, Gas |
| 2005-2007 | Dodge / Ram | Magnum | 6.1L, Gas |