Guaranteed Fitment
Always the correct parts.
have questions?
Always the correct parts.
We know automotive.
Give us a call.
Get your parts fast.
Product Details
| Filter type | Cotton Cleanable |
| Type of media | Oiled (Red) |
| Quantity of oil | 265 Grams |
| Flange id | 9" |
| Base od | 13.20" |
| Top od | 9.31" |
| Top color | Black |
| Base color | Black |
Vehicle Fitment
| Year | Make | Model | Engine |
|---|---|---|---|
| 2023-2025 | Ford | F-150 Raptor R | 5.2L, Gas |