Guaranteed Fitment
Always the correct parts.
have questions?
Always the correct parts.
We know automotive.
Give us a call.
Get your parts fast.
BEFORE YOU BUY
This KF-1085 filter only fits our intake kit with the snap-in lid design. If your intake has a clear lid that is secured with screws, you will need to order the KF-1063 filter.
Product Details
| Filter type | Cotton Cleanable |
| Type of media | Oiled (Red) |
| Quantity of oil | 190 grams |
| Flange id | 4.5" |
| Flange height | 2.26" |
| Element height | 9.75" |
| Base od | 8.25" |
| Top od | 7.00" |
| Type of top | Silicone |
| Top color | Black |
| Type of flange | Snap In |
| Base color | Black |
Vehicle Fitment
| Year | Make | Model | Engine |
|---|---|---|---|
| 2017-2019 | Ford | F-250 | 6.7L, Diesel |
| 2017-2019 | Ford | F-350 | 6.7L, Diesel |
| 2017-2019 | Ford | F-450 | 6.7L, Diesel |
| 2017-2019 | Ford | F-550 | 6.7L, Diesel |