Guaranteed Fitment
Always the correct parts.
have questions?
Always the correct parts.
We know automotive.
Give us a call.
Get your parts fast.
Product Details
| Filter type | Cotton Cleanable |
| Type of media | Oiled (Red) |
| Quantity of oil | 57 grams |
| Quantity of oil power stack | 7 grams |
| Flange id | 6" |
| Flange height | 0.75" |
| Element height | 8" |
| Base od | 7.5" |
| Top od | 5.25" |
| Type of top | Power Stack: Chrome Rim |
| Top color | Black |
| Base color | Black |
Vehicle Fitment
| Year | Make | Model | Engine |
|---|---|---|---|
| 1997-2002 | Ford | Expedition | 4.6L, Gas |
| 1997-2002 | Ford | Expedition | 5.4L, Gas |
| 1997-2002 | Ford | F-150 | 4.6L, Gas |
| 1997-2002 | Ford | F-150 | 5.4L, Gas |
| 1997-1999 | Ford | F-250 | 4.6L, Gas |
| 1998-1999 | Lincoln | Navigator | 5.4L, Gas |
| 1997-1998 | Ford | F-250 | 5.4L, Gas |